Access Control System with Remote Control – 600lbs Magnetic Door Lock Kit, 12V Fail Safe NC Mode, Secure & Easy DIY Installation for Smart Home Entry (K8-1200LBS Remote Control Lock Ki)
Brand:
(-73%)
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Access Control System with Remote Control – 600lbs Magnetic Door Lock Kit, 12V Fail Safe NC Mode, Secure & Easy DIY Installation for Smart Home Entry (K8-1200LBS Remote Control Lock Ki)71JNSUM95NL. AC SL1500714KsziDiUL. AC SL150061vbgRTa5DL. AC SL150061k8f5+K5fL. AC SL150061y9I7Mzv9L. AC SL1500717nUyYwn L. AC SL1500
Product description
Access Control System with Remote Control
User-Friendly  Installation in MinutesUser-Friendly  Installation in Minutes
DESCRIBE
0/5/10 seconds locking delay time adjustable, default is 5 seconds.
ELECTRIC MAGNETIC LOCKELECTRIC MAGNETIC LOCK
ELECTRIC MAGNETIC LOCK
Input Voltage: 12VDC
Current: 520mA
Holding Force: 600lbs (280kg)
Fail Safe mode: Unlocked while power is removed
Cover Finish: Anodized aluminum
Lock Finish: Zinc
Armature Plate Finish: Zinc
Size (L x W x H): 250 x 49 x 25 (mm) / 9.84x 1.93 x 0.98 (inch)
Armature Plate Dimension (L x W x H): 180 x 38 x 11(mm) / 7.09 x 1.50 x 0.43 (inch)
1200lbs Magnetic Lock1200lbs Magnetic Lock
1200lbs Magnetic Lock
Lock Finish: Zinc
Armature Plate Finish: Zinc
Input Voltage: 12V DC
Current: 12V/480mA
Holding: 500kg / 1200Lbs
Fail safe: Unlocked while power is removed (NC Mode)
Size (L x W x H): 265 x 75 x 39 (mm) / 10.43x 2.95 x 1.54 (inch)
Armature Plate Dimension (L x W x H): 185 x 60 x 13(mm) / 7.28 x 2.36 x 0.51 (inch)
REMOTE CONTROLREMOTE CONTROL
REMOTE CONTROL
Voltage: 12VDC
Frequency: 433MHz
RF channels: One
Remote Transmitter Support: Max. 40
DC Encoding Type: Learning code
Adjustable Locking Delay: 0/5/10sec
Size (L x W x H): 92 x 46 x 25 (mm) / 3.62x 1.81 x 0.98 (inch)
REMOTE TRANSMITTERREMOTE TRANSMITTER
REMOTE TRANSMITTER
Working voltage: 6VDC
Operating Current: 3mA
Powerd by: 2pcs CR2016/3V batteries (Built-in)
Service Life of the Battery: 50000 cycles tests
Transmitting Frequency: 433MHZ
Buton: 2
Enclosure Material: ABS Plastic
Size (L x W x H): 60 x 28 x 11 (mm) / 2.36x 1.1 x 0.59 (inch)
POWER ADAPTERPOWER ADAPTER
POWER ADAPTER
Type: 12V 2A Power Supply Wall Charger
Input: AC100V-240V 50/60Hz
Max Output: DC12V / 2A (2000mA)
AC Cord Length: 2.95 feet (0.9 meters)
Wire Type: 22AWG
Size (L x W x H): 75 x 40 x 30 (mm) / 2.95x 1.57 x 1.18 (inch)
PUSH TO EXIT BUTTONPUSH TO EXIT BUTTON
PUSH TO EXIT BUTTON
Mechanical Life: 500000 tests
Current Rating: 3A@36VDC Max.
Output Contact: NO/COM
Operating Temperature: 14℉~131℉ (-10℃~55℃)
Operating Humidity: 0-95% (relative humidity)
Magnetic BuzzerMagnetic Buzzer
Magnetic Buzzer
Rated Voltage: 12V
Rated Current (MAX): ≤12mA
Min Sound Output at 10cm:≥95dB
Resonant Frequency:3000 ±500Hz
Operating Temperature:-20~+70℃ (-4-158)℉
Size (L x W x H): 46 x 30 x 15 (mm) / 1.81x 1.18 x 0.59 (inch)
PACKAGE LISTPACKAGE LIST
PACKAGE LIST
1 x Electric Magnetic Lock
1 x Remote Receiver
2 x Remote Transmitter
1 x Push to Exit Button
1 x Power Adapter
1 x English User Manual
1 x Magnetic Buzzer