AM25-1.2/30-D DC 12V Tubular Roller Blind Motor – Built-in Mechanical Limit Switch, Adjustable with Allen Wrench – Wired for Motorized RV Shades, Electric Roller Blinds
Add your review
Brand:
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
AM25-1.2/30-D DC 12V Tubular Roller Blind Motor – Built-in Mechanical Limit Switch, Adjustable with Allen Wrench – Wired for Motorized RV Shades, Electric Roller Blinds71B3oM7LtwL. AC SL1500715WFywbKbL. AC SL150061mVHWkr0QL. AC SL150061qwj0WDPjL. AC SL150081SJnbYF+OL. AC SL1500
Product description
rv shade motor 30mm 12v dc tubular motor wired roller blind motorrv shade motor 30mm 12v dc tubular motor wired roller blind motor
Precisely Fits 30mm OD Tube.
MUST MEASURE OUTERDIAMETER BEFORE BUYING!
Compatibility Warning:This motor model AM25-1.2/30-D is designed ONLY for roller tubes with 30mm (1.18 inches) OUTER DIAMETER. You MUST use a caliper to accurately rmeasure your tube’s outer diameter before purchasing.
12mm square drive motor mechanical limit switch motor motor for rv shades12mm square drive motor mechanical limit switch motor motor for rv shades
Built-in Mechanical Limit Switch – Important Notice
Add to Cart
Add to Cart
Customer Reviews
5.0 out of 5 stars 3
5.0 out of 5 stars 9
5.0 out of 5 stars 3
Price
product
Tuya Zigbee Smart Hub Gateway AM22 Zigbee Smart Roller Shade Motor AM25MEL Smart WiFi Blinds Motor Matter Smart Blinds Motor AM45-50/12-XP 110V Awning Motor – Replacement Electric Patio Blind Motor ZigBee Smart Motor
compatible
no data
1.25in/32mm shade tube 1.5”/38mm shade tube 1.5”/38mm shade tube 1.75”/45mm shade tube 2”/50mm shade tube
Perfit fit for 30mm RV Tubes – Please Measure Before Purchase! This motor is designed specifically for roller shade tubes with an inner diameter (O.D.) of 30mm (1-3/16 inches). It will NOT fit 35mm, 32mm, 28mm, or 1-inch tubes. Check your existing tube and drive socket for compatibility.
Replacement Motor for RV blinds – Every box is factory-sealed and includes: (1) Tubular Motor, (2) 30mm Rubber fittings, (3) Allen Wrench (Adjustment Tool), (4) Installation Instruction. We double-check each package to ensure you receive a complete, ready-to-install kit.
Wired Manual Control, No Remote – This is a wired DC motor designed for manual switch control or integration with a control system. It does NOT include an RF antenna, remote control, or receiver. It is intended to be wired to a 12V DC power source and a simple on/off/reverse switch (not included)
Easy Troubleshooting&Warranty– Motor doesn’t run? First, please ensure you have a full 12V DC power source connected correctly and a rated switch. Our motors are tested prior to shipping. If you receive a defective unit, contact us immediately for troubleshooting or a hassle-free replacement rubber fittings