CXX Fast Charger for iPhone [3-Pack, MFi Certified], 20W USB-C PD Block with 6Ft Charging Cable Compatible with iPhone 14/13/12/11/Pro Max & iPad
Add your review
Brand:
(-32%)
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
CXX Fast Charger for iPhone [3-Pack, MFi Certified], 20W USB-C PD Block with 6Ft Charging Cable Compatible with iPhone 14/13/12/11/Pro Max & iPad61oOS7SDO4L. AC SL1500618XvkAoUbL. AC SL150071V4Cj285tL. AC SL150061X8LQ8uBXL. AC SL150061EgviLXK L. AC SL150071KqDQEfC0L. AC SL1500
Product description
chargercharger
charger MFi Certified
completely MFi Certified and designed to work flawlessly with i· Phone, i· Pad and i· Pod.
charger 20W Power Delivery
supports Power Delivery technology to power a wide range of Light· ning devices at fast speed.
charger Incredibly Tough
features a tough construction to protect against scratches, scrapes, bumps and drops.
charger 10,000 Bend Lifespan
lab-tested to withstand 30,000 bends without breaking-can last 10 times longer than lesser cables.
Why Choose Us?
1 Safe 2 Fast 3 Tough 4 Durable
 charger charger
Compatibility
i Pad (9th / 8th / 7th / 6th / 5th generation), i Pad Pro (1st / 2nd generation), i Pad Pro 10.5 inch, i Pad Pro 9.7 inch, i Pad Air (3rd / 2nd / 1st generation), i Pad mini 5th generation, i Pad mini (4 / 3 / 2)
and more
Note:
1- Please make sure your device doesn’t need more than a 20W charger.
2- If you are charging something else that might not charge at up to 20W – like an Air· Pods, it’ll charge at its max speed. Basically, it is backwards compatible.
Can this charger charge an iP 14 at full speed?
Yes. It can charge an iP 14 to 58% in just half an hour.
Does this charger work on i Pad 8th generation?
Yes.
What are the specs of this charger?
Input: 100-240V~0.5A 50-60Hz
Output: 5V ⎓ 3A, 9V ⎓ 2.22A, 12V ⎓ 1.67A
Max. Power: 20W
What can be provided if any problem arises?
[Fast Charger] This charger supports 20W charging via PD (Power Delivery), meaning you can charge your new iphone to 58% in just half an hour, which is 3X faster than an original 5W charger.
[What You Get] 3 × 20W USB-C charger blocks + 3 × 6ft charging cables.