Reversible Worm Gear Motor, Self-Locking High Torsion Speed Reduce Electric Gearbox Motor Mini Turbine Geared Motor for Robot Curtain Machine (24V 40RPM)
Add your review
Brand:
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Reversible Worm Gear Motor, Self-Locking High Torsion Speed Reduce Electric Gearbox Motor Mini Turbine Geared Motor for Robot Curtain Machine (24V 40RPM)61GuwsWG03L. SL150061584TUYjcL. SL150071nTsnmSrlL. SL1500712py8coZyL. SL150061WL4d66vIL. SL1008
Product description
44
Features:
Package Included:
1 x Worm Gear Motor
Warm Tips:
Specification
Condition 100% Brand New Voltage 12V & 24V Optional 12V10RPM, 12V16RPM, 12V50RPM, 24V10RPM, 24V40RPM Rated current (A) 1.6, 1.6, 1.6, 1.6, 0.7, 0.9 Maximum torsion (Kg.cm) 70, 60, 50, 70, 32 Stop current (A) 6.5, 6.5, 6.5, 1.8, 2
【Specification】Optional styles: 12V10RPM, 12V16RPM, 12V50RPM, 24V10RPM, 24V40RPM; Voltage: 12VDC & 24VDC; Rated current: ≤1.6A; Stop current: 6.5A, output shaft: D-shaped shaft diameter 8mm.
【High Torque Geared Motor】31mm thickness, high quality copper tube motor is small in size and large in torque, the wiring connection can be changed to change the motor rotation, and the CW CCW direction can be changed manually, making it suitable for different industrial and household equipment needs and meeting the power requirements under different environments and working conditions.